images/sample/slideshow/logo-loading.png

آیا هوش مصنوعی جایگزین پزشکان می شود؟

این سوال که آیا هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین پزشکان شود یا خیر، هم یک حدس درباره ی آینده است و هم یک بحث خیلی داغ.

امروزه فناوری از این پتانسیل برخوردار است تا در تشخیص بیماری، از پزشکان دقیق‌تر عمل کند. همین امر درباره مداخلات جراحی نیز صحت دارد و در این حوزه، یک روبات برنامه‌نویسی‌شده می‌تواند در انجام برخی از اعمال، از انسان‌ها بهتر عمل کند.
 
در واقع تحلیل بالا، نتیجه کار دکتر "یورگ گولدهان" است که در مؤسسه کاربردی‌سازی علوم پزشکی واقع در شهر زوریخ در سوئیس مشغول به کار است.
آقای گلدهان در مقاله‌ای که در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر کرده، به این مطالب اشاره کرده است.
 
دلیل اینکه دکتر گلدهان به این نکات می‌پردازد، این است که توسعه ماشین‌های هوشمند و ظرفیت تقریباً نامحدود آنها برای پردازش داده‌ها و یادگیری متعاقب آن، به این معناست که آنها می‌توانند با سرعت‌هایی به‌مراتب بالاتر از انسان‌ها، به انجام کار بپردازند.
 
علاوه بر این، هم اکنون میزان بیشتری از داده‌ها گردآوری می‌شود که این امر منجر به افزایش سریع دانش شده و ماشین‌ها نیز برای تطابق با تازه‌ترین تحولات و انجام بهترین اقدامات، اکنون از آمادگی بالایی برخوردار هستند.

باید گفت بیشتر این داده‌ها، از برنامه‌های بهداشت و درمان، دستگاه‌های پایش فردی و سوابق پزشکی الکترونیکی استخراج می‌شود.
 


دکتر گلدهان می‌گوید یادگیری ماشین، با تبعیض‌ها یا موانعی که یادگیری انسانی آنها را تجربه می‌کند (همچون تفاوت‌های فرهنگی)، روبرو نیست.

این در حالی است که پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهند که در یادگیری ماشین و هوش مصنوعی نیز حب و بغض‌هایی وجود دارند. این مشکلات می‌توانند حاصل روش آموزش به ماشین باشد؛ مثل پیش‌داوری و ذهنیت شخص برنامه‌نویس.

اکثرا گفته می‌شود که استفاده فزاینده از کامپیوتر، با اهمیت رابطه میان بیمار و پزشک، در تعارض قرار دارد.
با اینکه دکتر گلدهان، خود به این مطلب اذعان دارد، ولی خاطرنشان می‌کند که ماشین‌ها و سیستم‌ها می‌توانند قابل اعتمادتر از انسان‌ها باشند.
 
هم چنین دکتر گلدهان می‌گوید کامپیوترها می‌توانند در آموزش پزشکی مفید باشند و از پتانسیل بهبود نتایج و کیفیت اقدامات پزشکی نیز برخوردارهستند

ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…