images/sample/slideshow/logo-loading.png

تاریخچه مدیریت انرژی ساختمان

 

تاریخچه مدیریت انرژی ساختمان  در جهان :

مدیریت منابع سوختی در جنگ جهانی دوم اهمیت فوق العاده ای پیدا کرد و به همین منظور و در برخی از کشورهای درگیر جنگ جهانی، سازمانی بنام مدیریت منابع سوختی تأسیس گردید.

پس از بحران انرژی در سال 1979 که باعث افزایش قیمت انرژی در جهان شد موضوع مدیریت انرژی پایه گذاری گردید.

پس از آن مدیریت وسایل مصرف کننده مورد توجه قرار گرفت و به کمک کامپیوترها و سیستم های مدیریت انرژی توانستند روند مصرف انرژی را به طور کامل تحلیل کرده و نقاط اتلافات انرژی را تشخیص دهند و همچنین برنامه ای برای بهینه سازی الگوی مصرف تعریف کنند و علاوه بر کنترل مصرف با استفاده از سنسورهای مختلف قابلیت کنترل و اتوماسیون تجهیزات را به عهده گرفته و در بالا بردن سیستم های حفاظت و ایمنی در موضوعات مختلف بصورت یک سامانه متمرکز مدیریت کلیه تجهیزات از جمله سیستم آیفون، تلفن، کامپیوتر، تجهیزات حرارتی و برودتی وروشنایی ..... را عهده دار گردد.

تاریخچه مدیریت انرژی ساختماندر ایران :

در کشور ما این فعالیت از سال 1371 شروع و ابتدا محصول به صورت آنالوگ به تولید رسید و سپس با پیشرفت علم دیجیتال محصول از انالوگ به دیجیتال تبدیل گردید و در این مسیر پژوهشگاه وزارت نیرو طی قراردادی با سازمان بهره وری انرژی( سابا) همکاری لازم را به عمل آورد .

آمار تکان دهنده حاکی از آن است که سهم مصرف انرژی در بخش ساختمان 47% سهم انرژی کل کشور را به خود اختصاص داده که عملا از مجموع مصارف انرژی در بخش های صنعت و کشاورزی بیشتر می باشد و سرانه مصرف انرژی در کشور ما بیش از 5 برابر متوسط جهانی و 13 برابر سرانه مصرف انرژی در کشور چین می باشد.به همین دلایل استفاده از سیستم مدیریت انرژی ساختمان یک الزام اجتناب ناپذیر در سطح کشور می باشد.

 

سیـــستــم مدیـــریت هـــوشمند ساختــمان،به مجموعه سخت افزارها و نرم افزارهایی اطلاق می شود که به منظور مانیتورینگ و کنترل یکپارچه قسمت های مهم و حیاتی در ساختمان نصب می شوند.

وظیفه این مجموعه، پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرمان به آنها به نحوی است که عملکرد اجزای مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و در شرایط بهینه و با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی فقط به فضاهای در حین بهره برداری باشد.

سطح اتوماسیون در ساختمان های مسکونی و تجاری به طور روز افزونی هر ساله افزایش می یابد. این موضوع نه تنها به علت افزایش تقاضا برای راحتی و آسایش می باشد، بلکه همچنین اتوماسیون ساختمان دارای مزیت های در رابطه با صرفه جویی و مدیریت انرژی نیز می باشد. امنیت فاکتور مهم دیگری،خصوصا در ساختان های مسکونی به شمار می رود. در حالیکه در ساختمان های تجاری انعطاف پذیری از اهمیت بیشتری برخوردار است، برای مثال ساختمان های اداری باید طوری طراحی شوند که بتوانند به آسانی با هر گونه تغییر در کاربرد و نیازها و شرایط سازگار شوند.

 

 

ham
javidan
faranovin2
nabisa
nbt.p
pol
tat
ayande
 
 
Top
آیا به تازگی با مجموعه اِپرا آشنا شده اید؟ آیا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از ما داشته باشید؟ More details…